اخبار مذهبي

اخبار مذهبي
 

به مناسبت فرا رسيدن سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) و با توجه به اينكه وجود مقدس آن حضرت(س) در سهر قم منشاء بركات و خيرات بسيار شده است روايات آخرالزماني اهل بيت(ع) درباره اين شهر و اهلش مرور مي شود.

آيت الله نجم الدين طبسي، مولف و پژوهشگر مهدوي در كتاب «نشانه هايي از دولت موعود» در رابطه با نقش شهر قم در آخرالزمان چنين مي نويسد: آنگاه كه جامعه بشري به سوي انحطاط و تباهي پيش مي رود، روزنه اميدي نمايان مي گردد و مردمي پرچمدار نور در دل آن تاريكي ها مي گردند، شهر قم در آخرالزمان اين نقش را به عهده دارد.

روايات بسياري وجود دارد كه اين شهر مقدس و انسان هاي وارسته آن را- كه وجود خود را از چشمه زلال مكتب اهل بيت(ع) سيراب كرده اند و رسالت ابلاغ پيام را به عهده گرفته اند- مي ستايد.

خداوند ولايت و دوستي ما را با طينت و سرشت آنان آميخته

امامان معصوم عليهم السلام سخنان گوناگوني درباره شهر قم و نقش آن در نهضت فرهنگي زمان غيبت امام زمان عليه السلام دارند كه به برخي از آنها اشاره مي كنيم. از برخي روايات استفاده مي شود كه قم و اهل آن رمز و الگوي تشيع و ولايت هستند. از اين رو، هر كس را كه مي خواستند دوست دار اهل بيت و علاقمند به آنان معرفي كنند او را قمي خطاب مي كردند.

صفوان مي گويد: روزي نزد ابالحسن امام كاظم عليه السلام بودم و سخن از مردم قم و علاقه و ميل آنان به حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه به ميان آمد؛ امام هفتم(ع) فرمودند: «خداوند آنان را رحمت كند و از آنان خشنود باشد؛ در ميان شهرها و كشورها، آنان نيكان و نخبگان شيعيان ما هستند. خداوند ولايت و دوستي ما را با طينت و سرشت آنان آميخته است.»

از اين روايت استفاده مي شود كه ائمه معصومين شهر قم را پايگاه عاشقان اهل بيت و حضرت مهدي عليه السلام مي دانسته اند و شايد دري از بهشت كه به شهر قم اختصاص دارد باب المجاهدين يا باب الاخيار(درب نيكان) باشد چنان كه در روايت نيز به اهل قم، نيكان شيعه گفته شده است.

 خداوند در هر زمان انسان هايي دارد كه بر ديگران حجت مي باشند و چون آنان در راه خدا قدم برداشته براي اعتلاي كلمة الله مبارزه مي كنند خداوند ياور آنان خواهد بود و شر دشمنان را از آنان دور مي كند. در زمان غيبت امام عصر عليه السلام قم و مردم آن بر ديگر انسان ها حجت هستند.گرفتاري و مشكلات از قم و مردمش به دور است

امام صادق عليه السلم مي فرمايند: «گرفتاري و مشكلات از قم و مردمش به دور است و روزگاري خواهد رسيد كه قم و مردم آن حجت بر همه مردمان باشند و آن هنگام در زمان غيبت قائم(عج) ما تا به هنگام ظهور حضرتش مي باشد و اگر چنين نبود زمين اهلش را فرو مي برد.به يقين فرشتگان، گرفتاري ها را از قم و مردمانش دور مي كنند و هيچ ستمگري قصد قم را نمي كند مگر آن كه خداوند كمرش را مي شكند و او را گرفتار درد، مصيبت يا دشمن مي گرداند. خداوند نام قم و مردم آن را از ياد ستمگران مي برد؛ چنان كه آنان خدا را فراموش كرده اند.»

يكي ديگر از موارد قابل توجه در روايات اين است كه شهر قم در روزگار غيبت به عنوان مركزي براي رساندن پيام اسلام به گوش مستضعفان زمين درخواهد آمد و عالمان و دانشمندان ديني آن، حجتي بر جهانيان خواهند شد.

امام صادق عليه السلام در اين باره مي فرمايند: «به زودي شهر كوفه از مومنان تهي مي گردد و علم و دانش از آن جا رخت بر مي بندند و چون ماري كه در گوشه اي چنبره زده است، محدود مي گردند و از شهري كه آن را قم مي نامند، ظهور مي كنند و آن جا پايگاه علم و فضيلت و معدن دانش و كمال مي گردد؛ به گونه اي كه روي زمين هيچ مستضعف (فكري) نمي ماند كه از دين آگاهي نداشته باشد؛ حتي زنان پرده نشين؛ واين زمان، نزديك به زمان ظهور قائم ما خواهد بود.

خداوند قم و مردمش را جانشين حضرت حجت قرار مي دهد و اگر چنين نبود زمين اهلش را فرو مي برد و حجتي بر زمين نمي ماند. بنابراين علم و دانش از شهر قم به شرق و غرب جهان سرازير مي شود و حجت بر جهانيان تمام مي گردد؛ به گونه اي كه هيچ شخصي نمي ماند كه دين و دانش به او نرسيده باشد و آن گاه حضرت قائم عليه السلام ظهور مي كند و عذاب الهي بر كافران به دست آن حضرت(عج) فرود مي آيد؛ زيرا خداوند از بندگان انتقام نمي گيرد مگر هنگامي كه حجت بر آنان تمام شده باشد.» در روايت ديگري آمده:«اگرمردم قم نبودند دين از بين مي رفت.»

آنان اهل ركوع سجود، قيام و قعودند؛ خدا گناهانشان را به حسنات مبدل مي سازداز برخي روايات فهميده مي شود كه ائمه معصومين عليهم السلام شيوه عالمان قم را مورد تاييد قرار داده اند. امام صادق عليه السلام دراين باره مي فرمايند: «بر فراز قم فرشته اي است كه دو بال خود را بر آن به حركت در مي آورد و هيچ ستمگري به آن قصد سوئي نمي كند؛ مگر آن كه خداوند او را همانند نمك در آب ذوب مي كند.»

حضرت(ع) آن گاه به عيسي بن عبدالله قمي اشاره كرد و فرمودند: «درود خداوند بر قم! پروردگار جهان سرزمينشان را از باران سيراب و بركاتش را بر آنان نازل مي گرداند و گناهانشان را به حسنات مبدل مي سازد. آنان اهل ركوع سجود، قيام و قعودند؛ چنان كه آنان فقيه دانشمند و اهل درك و فهم هستند. آنان اهل درايت و روايت و بينش و عبادت كنندگان نيكي هستند.»

همچنين آن امام(ع) در پاسخ شخصي كه گفت: مي خواهم از تو چيزي بپرسم كه كسي پيش از من نپرسيده باشد و پس از من نخواهد پرسيد مي فرمايند: «شايد مي خواهي از حشر و نشر سوال كني؟» گفت: آري، سوگند به آن كه محمد صل الله عليه وآله را  بشارت گر و هشدار دهنده مبعوث كرد.

حضرت(ع) فرمودند: «حشر همه مردمان به سوي بيت المقدس است؛ مگر بقعه اي در سرزمين جبل كه آن را قم مي نامند و آمرزش الهي شامل حالشان مي گردد.» آن مرد در حالي كه نيم خيز مي شد گفت: اي فرزند رسول خدا(ص)! آيا اين اختصاص به مردم قم دارد؟ امام(ع) پاسخ دادند: «آري؛ آنان و هر كس كه هم عقيده ايشان باشد و سخن آنان را بگويد.»


ادامه مطلب
بازدید:


امتیاز:
 
[ ۳ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۳:۲۴ ] [ jafar ] [ نظرات (1) ]

فرهاد نظري، عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران به بيان مقوله حجاب و تاثيرات روان‌شناسي آن در دختراني كه به سن بلوغ شرعي رسيده‌اند اما به دليل عدم توجه خانواده‌ها با لباس‌هاي نامناسب سنشان در جامعه ظاهر مي‌شوند، پرداخت و گفت: خانواده‌هايي هستند كه حجاب را به عنوان مسئله‌اي حكومتي رعايت مي‌كنند و به محض خروج از مرزهاي جمهوري اسلامي ظاهر خود را تغيير مي‌دهند! در اين خانواده‌ها دين مسئله‌اي دروني نيست. اين خانواده‌ها به دليل عدم اعتقاد به حجاب در فضاهايي مثل داخل ماشين، فضاهاي دوستانه و محيط اجتماع توجهي به پوشش دختران خود كه در سن حساس بلوغ جنسي و جسمي هستند، ندارند.

مدير مركز مشاوره و خدمات روانشناسي «جهت» با اشاره به اينكه در اين سن كودكان به دليل شرايط حساس روحي و جسمي در معرض آسيب بيشتري هستند، بيان كرد: بر اساس مطالعه‌اي كه دكتر حسن احدي در سال 70 انجام داده‌ بود، سن بلوغ دختران در ايران 11 سال و سن بلوغ پسران 13 سال بود اما در عصر حاضر به دليل محرك‌هاي بسيار زياد اين سن كاهش يافته و خانواده‌ها بايد در نظر داشته باشند طبعاً بچه 9 تا 12 ساله آنها با كودكان متفاوت است. البته بحثي با عنوان كودك مميز هم داريم كه اين كودكان حتي در سن بلوغ هم قرار ندارند اما مسائل براي آنها كاملاً قابل تشخيص است.

اين روانشناس تصريح كرد: در روايت‌هاي ديني ما مطرح است كه كودكان از سن 5 سالگي بايد رختخواب خود را جدا كنند و پدر و مادر حتي در مقابل نوزاد و كودك خود نبايد رفتار جنسي داشته باشد، اين احاديث ناظر بر اين مسئله است كه حريم عفاف بچه بايد حفظ شود؛ دختر بچه‌اي كه لباس جذب به تنش مي‌كنند و در عنفوان بلوغ قرار دارد حريم عفافش آسيب مي‌بيند.

وي با اشاره به اين نكته كه شكي بر تحريكات زياد در جامعه امروز ما نيست، افزود: ما از جامعه ديني صحبت مي‌كنيم كه بحث حجاب به عنوان ارزش در آن مطرح است و قشر متدين جامعه آن را رعايت مي‌كنند، درست است كه بي‌حجابي آشكار در جامعه نداريم اما پذيرش حجاب هم در ميان گروه‌هاي مختلف فراز و فرود دارد و خانواده‌هايي كه به نوع پوشش فرزندان خود توجهي ندارند بيشتر فرهنگ خود را نشان مي‌دهند، فرهنگي كه بر اساس آن رعايت حجاب و پايبندي به مناسك خوب فهم نشده است.

جامعه عفيف امن‌تر است

عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران با تأكيد بر اينكه جامعه‌اي كه در آن موضوع عفاف و پوشيدگي مطرح است جامعه‌اي است كه امنيت در آن بيشتر است، گفت: لذا توصيه به اين است كه فرهنگ حيا را به عنوان تكليف والديني جا بيندازيم. درست است كه خانواده‌هايي كه بچه‌هاي خود را با پوشش نامناسب بيرون مي‌آورند فرهنگ خودشان هم همين است؛ اما با اين كار فرزند خود را در معرض خطراتي قرار مي‌دهند.

بچه‌هاي در سن بلوغ را در معرض سوء‌رفتار افراد نااهل قرار ندهيم

وي اضافه كرد: عموماً بچه‌ها نسبت به بلوغ خودشان خوف و ترس دارند، حال ما اين بچه را در معرض سوء رفتار و در منظر و ديدگاه افراد نااهل در جامعه قرار مي‌دهيم! وقتي اين كار را مي‌كنيم بايد منتظر اين هم باشيم كه كودك در حال رشد ما در معرض نگاه‌ها، حرف‌ها و رفتار ناشايست قرار گيرد كه همه اين مسائل نوجوان را در معرض لغرش قرار مي‌دهد؛ لغرش وقتي اتفاق مي‌افتد كه خود ما شرايط را براي آن فراهم كنيم.

نظري به تجربه سال‌ها كار مشاوره خود با خانواده‌هاي ايراني اشاره كرد و گفت: آنچه من در 21 سال كار روانشناسي در فضاي خانواده‌هاي ايران مشاهده كرده ام اين است كه در عمده خانواده‌هاي ايراني با اسلام و دين مخالفت وجود ندارد بلكه بيشتر عدم شناخت، آگاهي و مقلد بودن است و اين رفتار به خصوص در خانم‌ها كه به شدت در معرض مدگرايي هستند بيشتر ديده مي‌‌شود.

وي تأكيد كرد: خانواده‌ها نمي‌دانند لباسي كه براي اعضاي خود به ويژه اعضاي نوجوان خود انتخاب مي‌كنند چه تأثيري بر روي آنها دارد، رسانه‌ها نيز در اين زمينه به درستي كار نكرده و به اين مسائل نپرداخته‌اند. در حالي كه شناخت بايد در خانواده‌ها بالا برده شود. اكثر خانواده‌ها مي‌گويند «همه اينگونه هستند و اينگونه مي‌پوشند بچه من هم چه عيبي دارد اينگونه باشد» يعني فشار جمعي بر رفتار افراد تأثيرگذاشته است.

اين روانشناس كشورمان در پايان گفت: تحولات فرهنگي ـ اجتماعي جامعه ما بسيار زياد است اما علي‌رغم اين مسئله برنامه‌اي آموزشي ـ رسانه‌اي كه بتواند اين تحولات را پوشش و به مردم رفتار درست را آموزش دهد كم و كم‌رنگ است.


ادامه مطلب
بازدید:


امتیاز:
 
[ ۳ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۳۱:۳۸ ] [ jafar ] [ نظرات (14) ]

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علي اكبري،  در گردهمايي ائمه جماعات و روحانيون فعال در طرح «مدارس امين» كه در مجتمع آموزشي محراب برگزار شد، با اشاره به اينكه اجراي اين طرح ارزشمند را به فال نيك مي گيريم، گفت: اميد است كه شما برادران و خواهران در آن حركت جدي و موثري داشته باشيد.

وي با اشاره به اينكه ارتباط با نسل نو توفيقي است كه خداوند به ما عنايت كرده است، افزود: نوجوانان مخاطباني «قريب العهد» به فطرت هستند، از اين رو بايد عطش معنوي آنان را با انتقال آموزه‌هاي ديني برطرف كنيم.رييس مركز رسيدگي به امور مساجد، ادامه داد: شايد رسالت اول ما در مواجهه با نسل نوجوان ايجاد عطش نسبت به معارف ديني و ارزش‌هاي ايماني باشد و اين موضوع زماني بيشتر مي‌شود كه مبلغان خواهر يا برادر از نظر شخصيتي، معنويت، آرامش و مزاياي حيات طيبه از ارزش هاي بالايي بهره مند باشند.

حاج‌علي‌اكبري با بيان اينكه نوجوانان و كودكان گيرنده‌هاي باطني فعال‌تري نسبت به ديگر سنين دارند، اظهار كرد: نخستين دريافت‌كننده، جلوه هاي شخصيتي غيرزباني آنان است كه در اصطلاح به آن زبان وجود گفته مي‌شود كه صداي آن بلندتر و درك آن راحت‌تر است.

وي تقويت ارتباط باطني با ملكوت عالم را يكي از راه هايي دانست كه بايد در مدارس در وهله اول براي مواجهه با جوانان و نوجوانان و كودكان مورد توجه قرار گيرند و  افزود: اين موضوع كه سهم ما از معارف الهي تا چه ميزان باشد، بسيار اهميت دارد بنابراين بايد يك مبلغ، معارف، منابع ژرف و بي‌انتها را كسب كرده باشدزيرا اگر وي با معارف الهي آشنايي كافي نداشته باشد براي ارتباط گيري با مردم چيزي ندارد و اين امكان ميسر نمي شود و در اين صورت نمي تواند اثر مثبتي بر آنان داشته باشد.

رييس مركز رسيدگي به امور مساجد، گفت: با وجود ظرفيت‌هاي حيرت‌انگيزي كه در مساجد وجود دارند همه ما درباره آن ها دچار غفلت مضاعف هستيم و بايد براي عمران مساجد و آباداني آن‌ها اقدام كنيم.

حاج علي اكبري، ادامه داد: ما بايد  از ظرفيت نهاد خداساخته استفاده كنيم تا بر اساس آن در جامعه «زيست موحدانه» شكل گيرد، زيرا كه اين مكان زندگي بر محور نماز را تشريح كرده و در دسترس قرار داده است.

وي خطاب به مبلغان و روحانيون طرح مدارس امين، گفت: شما مبلغان مي‌توانيد ارتباط نوجوانان و نسل نو كه در در كانون‌هاي اصلي اجتماع حضور دارند را با مساجد بيشتر كنيد كه اگر خروجي آن انس با مساجد باشد نتيجه كار شما در رتبه بالاتري قرار گرفته است، زيرا كه اگر كسي به حقيقت و نورانيت مسجد گره بخورد بيمه مي شود.


ادامه مطلب
بازدید:


امتیاز:
 
[ ۳ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۳۰:۱۰ ] [ jafar ] [ نظرات (1) ]
نظرسنجی
     نتیجه