اخبار مذهبي

اخبار مذهبي
 

فرهاد نظري، عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران به بيان مقوله حجاب و تاثيرات روان‌شناسي آن در دختراني كه به سن بلوغ شرعي رسيده‌اند اما به دليل عدم توجه خانواده‌ها با لباس‌هاي نامناسب سنشان در جامعه ظاهر مي‌شوند، پرداخت و گفت: خانواده‌هايي هستند كه حجاب را به عنوان مسئله‌اي حكومتي رعايت مي‌كنند و به محض خروج از مرزهاي جمهوري اسلامي ظاهر خود را تغيير مي‌دهند! در اين خانواده‌ها دين مسئله‌اي دروني نيست. اين خانواده‌ها به دليل عدم اعتقاد به حجاب در فضاهايي مثل داخل ماشين، فضاهاي دوستانه و محيط اجتماع توجهي به پوشش دختران خود كه در سن حساس بلوغ جنسي و جسمي هستند، ندارند.

مدير مركز مشاوره و خدمات روانشناسي «جهت» با اشاره به اينكه در اين سن كودكان به دليل شرايط حساس روحي و جسمي در معرض آسيب بيشتري هستند، بيان كرد: بر اساس مطالعه‌اي كه دكتر حسن احدي در سال 70 انجام داده‌ بود، سن بلوغ دختران در ايران 11 سال و سن بلوغ پسران 13 سال بود اما در عصر حاضر به دليل محرك‌هاي بسيار زياد اين سن كاهش يافته و خانواده‌ها بايد در نظر داشته باشند طبعاً بچه 9 تا 12 ساله آنها با كودكان متفاوت است. البته بحثي با عنوان كودك مميز هم داريم كه اين كودكان حتي در سن بلوغ هم قرار ندارند اما مسائل براي آنها كاملاً قابل تشخيص است.

اين روانشناس تصريح كرد: در روايت‌هاي ديني ما مطرح است كه كودكان از سن 5 سالگي بايد رختخواب خود را جدا كنند و پدر و مادر حتي در مقابل نوزاد و كودك خود نبايد رفتار جنسي داشته باشد، اين احاديث ناظر بر اين مسئله است كه حريم عفاف بچه بايد حفظ شود؛ دختر بچه‌اي كه لباس جذب به تنش مي‌كنند و در عنفوان بلوغ قرار دارد حريم عفافش آسيب مي‌بيند.

وي با اشاره به اين نكته كه شكي بر تحريكات زياد در جامعه امروز ما نيست، افزود: ما از جامعه ديني صحبت مي‌كنيم كه بحث حجاب به عنوان ارزش در آن مطرح است و قشر متدين جامعه آن را رعايت مي‌كنند، درست است كه بي‌حجابي آشكار در جامعه نداريم اما پذيرش حجاب هم در ميان گروه‌هاي مختلف فراز و فرود دارد و خانواده‌هايي كه به نوع پوشش فرزندان خود توجهي ندارند بيشتر فرهنگ خود را نشان مي‌دهند، فرهنگي كه بر اساس آن رعايت حجاب و پايبندي به مناسك خوب فهم نشده است.

جامعه عفيف امن‌تر است

عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران با تأكيد بر اينكه جامعه‌اي كه در آن موضوع عفاف و پوشيدگي مطرح است جامعه‌اي است كه امنيت در آن بيشتر است، گفت: لذا توصيه به اين است كه فرهنگ حيا را به عنوان تكليف والديني جا بيندازيم. درست است كه خانواده‌هايي كه بچه‌هاي خود را با پوشش نامناسب بيرون مي‌آورند فرهنگ خودشان هم همين است؛ اما با اين كار فرزند خود را در معرض خطراتي قرار مي‌دهند.

بچه‌هاي در سن بلوغ را در معرض سوء‌رفتار افراد نااهل قرار ندهيم

وي اضافه كرد: عموماً بچه‌ها نسبت به بلوغ خودشان خوف و ترس دارند، حال ما اين بچه را در معرض سوء رفتار و در منظر و ديدگاه افراد نااهل در جامعه قرار مي‌دهيم! وقتي اين كار را مي‌كنيم بايد منتظر اين هم باشيم كه كودك در حال رشد ما در معرض نگاه‌ها، حرف‌ها و رفتار ناشايست قرار گيرد كه همه اين مسائل نوجوان را در معرض لغرش قرار مي‌دهد؛ لغرش وقتي اتفاق مي‌افتد كه خود ما شرايط را براي آن فراهم كنيم.

نظري به تجربه سال‌ها كار مشاوره خود با خانواده‌هاي ايراني اشاره كرد و گفت: آنچه من در 21 سال كار روانشناسي در فضاي خانواده‌هاي ايران مشاهده كرده ام اين است كه در عمده خانواده‌هاي ايراني با اسلام و دين مخالفت وجود ندارد بلكه بيشتر عدم شناخت، آگاهي و مقلد بودن است و اين رفتار به خصوص در خانم‌ها كه به شدت در معرض مدگرايي هستند بيشتر ديده مي‌‌شود.

وي تأكيد كرد: خانواده‌ها نمي‌دانند لباسي كه براي اعضاي خود به ويژه اعضاي نوجوان خود انتخاب مي‌كنند چه تأثيري بر روي آنها دارد، رسانه‌ها نيز در اين زمينه به درستي كار نكرده و به اين مسائل نپرداخته‌اند. در حالي كه شناخت بايد در خانواده‌ها بالا برده شود. اكثر خانواده‌ها مي‌گويند «همه اينگونه هستند و اينگونه مي‌پوشند بچه من هم چه عيبي دارد اينگونه باشد» يعني فشار جمعي بر رفتار افراد تأثيرگذاشته است.

اين روانشناس كشورمان در پايان گفت: تحولات فرهنگي ـ اجتماعي جامعه ما بسيار زياد است اما علي‌رغم اين مسئله برنامه‌اي آموزشي ـ رسانه‌اي كه بتواند اين تحولات را پوشش و به مردم رفتار درست را آموزش دهد كم و كم‌رنگ است.

بازدید:


امتیاز:
 
[ ۳ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۳۱:۳۸ ] [ jafar ] [ نظرات (189082) ]
نظرسنجی
     نتیجه