تبلیغات
اخبار مذهبی - مطالب بهمن 1395
اخبار مذهبی
چهارشنبه 6 بهمن 1395 :: نویسنده : جعفر جعفری

فرهاد نظری، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تهران به بیان مقوله حجاب و تاثیرات روان‌شناسی آن در دخترانی كه به سن بلوغ شرعی رسیده‌اند اما به دلیل عدم توجه خانواده‌ها با لباس‌های نامناسب سنشان در جامعه ظاهر می‌شوند، پرداخت و گفت: خانواده‌هایی هستند كه حجاب را به عنوان مسئله‌ای حكومتی رعایت می‌كنند و به محض خروج از مرزهای جمهوری اسلامی ظاهر خود را تغییر می‌دهند! در این خانواده‌ها دین مسئله‌ای درونی نیست. این خانواده‌ها به دلیل عدم اعتقاد به حجاب در فضاهایی مثل داخل ماشین، فضاهای دوستانه و محیط اجتماع توجهی به پوشش دختران خود كه در سن حساس بلوغ جنسی و جسمی هستند، ندارند.

مدیر مركز مشاوره و خدمات روانشناسی «جهت» با اشاره به اینكه در این سن كودكان به دلیل شرایط حساس روحی و جسمی در معرض آسیب بیشتری هستند، بیان كرد: بر اساس مطالعه‌ای كه دكتر حسن احدی در سال 70 انجام داده‌ بود، سن بلوغ دختران در ایران 11 سال و سن بلوغ پسران 13 سال بود اما در عصر حاضر به دلیل محرك‌های بسیار زیاد این سن كاهش یافته و خانواده‌ها باید در نظر داشته باشند طبعاً بچه 9 تا 12 ساله آنها با كودكان متفاوت است. البته بحثی با عنوان كودك ممیز هم داریم كه این كودكان حتی در سن بلوغ هم قرار ندارند اما مسائل برای آنها كاملاً قابل تشخیص است.

این روانشناس تصریح كرد: در روایت‌های دینی ما مطرح است كه كودكان از سن 5 سالگی باید رختخواب خود را جدا كنند و پدر و مادر حتی در مقابل نوزاد و كودك خود نباید رفتار جنسی داشته باشد، این احادیث ناظر بر این مسئله است كه حریم عفاف بچه باید حفظ شود؛ دختر بچه‌ای كه لباس جذب به تنش می‌كنند و در عنفوان بلوغ قرار دارد حریم عفافش آسیب می‌بیند.

وی با اشاره به این نكته كه شكی بر تحریكات زیاد در جامعه امروز ما نیست، افزود: ما از جامعه دینی صحبت می‌كنیم كه بحث حجاب به عنوان ارزش در آن مطرح است و قشر متدین جامعه آن را رعایت می‌كنند، درست است كه بی‌حجابی آشكار در جامعه نداریم اما پذیرش حجاب هم در میان گروه‌های مختلف فراز و فرود دارد و خانواده‌هایی كه به نوع پوشش فرزندان خود توجهی ندارند بیشتر فرهنگ خود را نشان می‌دهند، فرهنگی كه بر اساس آن رعایت حجاب و پایبندی به مناسك خوب فهم نشده است.

جامعه عفیف امن‌تر است

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تهران با تأكید بر اینكه جامعه‌ای كه در آن موضوع عفاف و پوشیدگی مطرح است جامعه‌ای است كه امنیت در آن بیشتر است، گفت: لذا توصیه به این است كه فرهنگ حیا را به عنوان تكلیف والدینی جا بیندازیم. درست است كه خانواده‌هایی كه بچه‌های خود را با پوشش نامناسب بیرون می‌آورند فرهنگ خودشان هم همین است؛ اما با این كار فرزند خود را در معرض خطراتی قرار می‌دهند.

بچه‌های در سن بلوغ را در معرض سوء‌رفتار افراد نااهل قرار ندهیم

وی اضافه كرد: عموماً بچه‌ها نسبت به بلوغ خودشان خوف و ترس دارند، حال ما این بچه را در معرض سوء رفتار و در منظر و دیدگاه افراد نااهل در جامعه قرار می‌دهیم! وقتی این كار را می‌كنیم باید منتظر این هم باشیم كه كودك در حال رشد ما در معرض نگاه‌ها، حرف‌ها و رفتار ناشایست قرار گیرد كه همه این مسائل نوجوان را در معرض لغرش قرار می‌دهد؛ لغرش وقتی اتفاق می‌افتد كه خود ما شرایط را برای آن فراهم كنیم.

نظری به تجربه سال‌ها كار مشاوره خود با خانواده‌های ایرانی اشاره كرد و گفت: آنچه من در 21 سال كار روانشناسی در فضای خانواده‌های ایران مشاهده كرده ام این است كه در عمده خانواده‌های ایرانی با اسلام و دین مخالفت وجود ندارد بلكه بیشتر عدم شناخت، آگاهی و مقلد بودن است و این رفتار به خصوص در خانم‌ها كه به شدت در معرض مدگرایی هستند بیشتر دیده می‌‌شود.

وی تأكید كرد: خانواده‌ها نمی‌دانند لباسی كه برای اعضای خود به ویژه اعضای نوجوان خود انتخاب می‌كنند چه تأثیری بر روی آنها دارد، رسانه‌ها نیز در این زمینه به درستی كار نكرده و به این مسائل نپرداخته‌اند. در حالی كه شناخت باید در خانواده‌ها بالا برده شود. اكثر خانواده‌ها می‌گویند «همه اینگونه هستند و اینگونه می‌پوشند بچه من هم چه عیبی دارد اینگونه باشد» یعنی فشار جمعی بر رفتار افراد تأثیرگذاشته است.

این روانشناس كشورمان در پایان گفت: تحولات فرهنگی ـ اجتماعی جامعه ما بسیار زیاد است اما علی‌رغم این مسئله برنامه‌ای آموزشی ـ رسانه‌ای كه بتواند این تحولات را پوشش و به مردم رفتار درست را آموزش دهد كم و كم‌رنگ است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : جعفر جعفری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :