تبلیغات
اخبار مذهبی - مطالب اسفند 1395
اخبار مذهبی

به مناسبت فرا رسیدن سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) و با توجه به اینكه وجود مقدس آن حضرت(س) در سهر قم منشاء بركات و خیرات بسیار شده است روایات آخرالزمانی اهل بیت(ع) درباره این شهر و اهلش مرور می شود.

آیت الله نجم الدین طبسی، مولف و پژوهشگر مهدوی در كتاب «نشانه هایی از دولت موعود» در رابطه با نقش شهر قم در آخرالزمان چنین می نویسد: آنگاه كه جامعه بشری به سوی انحطاط و تباهی پیش می رود، روزنه امیدی نمایان می گردد و مردمی پرچمدار نور در دل آن تاریكی ها می گردند، شهر قم در آخرالزمان این نقش را به عهده دارد.

روایات بسیاری وجود دارد كه این شهر مقدس و انسان های وارسته آن را- كه وجود خود را از چشمه زلال مكتب اهل بیت(ع) سیراب كرده اند و رسالت ابلاغ پیام را به عهده گرفته اند- می ستاید.

خداوند ولایت و دوستی ما را با طینت و سرشت آنان آمیخته

امامان معصوم علیهم السلام سخنان گوناگونی درباره شهر قم و نقش آن در نهضت فرهنگی زمان غیبت امام زمان علیه السلام دارند كه به برخی از آنها اشاره می كنیم. از برخی روایات استفاده می شود كه قم و اهل آن رمز و الگوی تشیع و ولایت هستند. از این رو، هر كس را كه می خواستند دوست دار اهل بیت و علاقمند به آنان معرفی كنند او را قمی خطاب می كردند.

صفوان می گوید: روزی نزد ابالحسن امام كاظم علیه السلام بودم و سخن از مردم قم و علاقه و میل آنان به حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه به میان آمد؛ امام هفتم(ع) فرمودند: «خداوند آنان را رحمت كند و از آنان خشنود باشد؛ در میان شهرها و كشورها، آنان نیكان و نخبگان شیعیان ما هستند. خداوند ولایت و دوستی ما را با طینت و سرشت آنان آمیخته است.»

از این روایت استفاده می شود كه ائمه معصومین شهر قم را پایگاه عاشقان اهل بیت و حضرت مهدی علیه السلام می دانسته اند و شاید دری از بهشت كه به شهر قم اختصاص دارد باب المجاهدین یا باب الاخیار(درب نیكان) باشد چنان كه در روایت نیز به اهل قم، نیكان شیعه گفته شده است.

 خداوند در هر زمان انسان هایی دارد كه بر دیگران حجت می باشند و چون آنان در راه خدا قدم برداشته برای اعتلای كلمة الله مبارزه می كنند خداوند یاور آنان خواهد بود و شر دشمنان را از آنان دور می كند. در زمان غیبت امام عصر علیه السلام قم و مردم آن بر دیگر انسان ها حجت هستند.گرفتاری و مشكلات از قم و مردمش به دور است

امام صادق علیه السلم می فرمایند: «گرفتاری و مشكلات از قم و مردمش به دور است و روزگاری خواهد رسید كه قم و مردم آن حجت بر همه مردمان باشند و آن هنگام در زمان غیبت قائم(عج) ما تا به هنگام ظهور حضرتش می باشد و اگر چنین نبود زمین اهلش را فرو می برد.به یقین فرشتگان، گرفتاری ها را از قم و مردمانش دور می كنند و هیچ ستمگری قصد قم را نمی كند مگر آن كه خداوند كمرش را می شكند و او را گرفتار درد، مصیبت یا دشمن می گرداند. خداوند نام قم و مردم آن را از یاد ستمگران می برد؛ چنان كه آنان خدا را فراموش كرده اند.»

یكی دیگر از موارد قابل توجه در روایات این است كه شهر قم در روزگار غیبت به عنوان مركزی برای رساندن پیام اسلام به گوش مستضعفان زمین درخواهد آمد و عالمان و دانشمندان دینی آن، حجتی بر جهانیان خواهند شد.

امام صادق علیه السلام در این باره می فرمایند: «به زودی شهر كوفه از مومنان تهی می گردد و علم و دانش از آن جا رخت بر می بندند و چون ماری كه در گوشه ای چنبره زده است، محدود می گردند و از شهری كه آن را قم می نامند، ظهور می كنند و آن جا پایگاه علم و فضیلت و معدن دانش و كمال می گردد؛ به گونه ای كه روی زمین هیچ مستضعف (فكری) نمی ماند كه از دین آگاهی نداشته باشد؛ حتی زنان پرده نشین؛ واین زمان، نزدیك به زمان ظهور قائم ما خواهد بود.

خداوند قم و مردمش را جانشین حضرت حجت قرار می دهد و اگر چنین نبود زمین اهلش را فرو می برد و حجتی بر زمین نمی ماند. بنابراین علم و دانش از شهر قم به شرق و غرب جهان سرازیر می شود و حجت بر جهانیان تمام می گردد؛ به گونه ای كه هیچ شخصی نمی ماند كه دین و دانش به او نرسیده باشد و آن گاه حضرت قائم علیه السلام ظهور می كند و عذاب الهی بر كافران به دست آن حضرت(عج) فرود می آید؛ زیرا خداوند از بندگان انتقام نمی گیرد مگر هنگامی كه حجت بر آنان تمام شده باشد.» در روایت دیگری آمده:«اگرمردم قم نبودند دین از بین می رفت.»

آنان اهل ركوع سجود، قیام و قعودند؛ خدا گناهانشان را به حسنات مبدل می سازداز برخی روایات فهمیده می شود كه ائمه معصومین علیهم السلام شیوه عالمان قم را مورد تایید قرار داده اند. امام صادق علیه السلام دراین باره می فرمایند: «بر فراز قم فرشته ای است كه دو بال خود را بر آن به حركت در می آورد و هیچ ستمگری به آن قصد سوئی نمی كند؛ مگر آن كه خداوند او را همانند نمك در آب ذوب می كند.»

حضرت(ع) آن گاه به عیسی بن عبدالله قمی اشاره كرد و فرمودند: «درود خداوند بر قم! پروردگار جهان سرزمینشان را از باران سیراب و بركاتش را بر آنان نازل می گرداند و گناهانشان را به حسنات مبدل می سازد. آنان اهل ركوع سجود، قیام و قعودند؛ چنان كه آنان فقیه دانشمند و اهل درك و فهم هستند. آنان اهل درایت و روایت و بینش و عبادت كنندگان نیكی هستند.»

همچنین آن امام(ع) در پاسخ شخصی كه گفت: می خواهم از تو چیزی بپرسم كه كسی پیش از من نپرسیده باشد و پس از من نخواهد پرسید می فرمایند: «شاید می خواهی از حشر و نشر سوال كنی؟» گفت: آری، سوگند به آن كه محمد صل الله علیه وآله را  بشارت گر و هشدار دهنده مبعوث كرد.

حضرت(ع) فرمودند: «حشر همه مردمان به سوی بیت المقدس است؛ مگر بقعه ای در سرزمین جبل كه آن را قم می نامند و آمرزش الهی شامل حالشان می گردد.» آن مرد در حالی كه نیم خیز می شد گفت: ای فرزند رسول خدا(ص)! آیا این اختصاص به مردم قم دارد؟ امام(ع) پاسخ دادند: «آری؛ آنان و هر كس كه هم عقیده ایشان باشد و سخن آنان را بگوید.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : جعفر جعفری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :