تبلیغات
اخبار مذهبی - مطالب بهمن 1396
اخبار مذهبی
چهارشنبه 25 بهمن 1396 :: نویسنده : جعفر جعفری
نهج البلاغه ازجمله کتابهای بسیار مهم و اساسی در باب اصول دین و معارف علوی است که لبریز از حکمت های آموزنده و اساسی می باشد . همچنین رشته ای با همین نام در مقاطع تحصیلی دانشگاهی از جمله در مقطع ارشد پیام نور وجود دارد که نمونه سوالات آن از لا به لای همین کتاب ارزشمند طرح شده است .در ادامه چند حکمت از نهج البلاغه را برگزیدیم تا با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم ؛

-  (شخصى از امام پرسید كه ایمان را تعریف كن)در پاسخ فرمودند: فردا نزد من بیا تا در جمع مردم پاسخ گویم ، كه اگر تو گفتارم را فراموش كنى و دیگرى آن را در خاطرش بسپارد ، زیرا گفتار چونان شكار رمنده است، یكى آن را به دست آورد، و دیگرى آن را از دست مى دهد.

-  مردم در دنیا دو دسته اند: یك دسته براى كسانى كه در دنیا براى دنیا كار كرد، و دنیا او را از آخرتش باز داشت، بر بازماندگان خویش از تهیدستى هراسان ، و از تهیدستى خویش در امان است، پس زندگانى خود را در راه سود دیگران از دست مى دهد.
و دیگرى آن كه در نیا براى آخرت كار مى كند، و نعمت هاى دنیا نیز بدون تلاش به او روى مى آورد، پس بهرة هر دو جهان را چشیده، و مالك هر دو جهان مى گردد، و با آبرومندى در پیشگاه خدا صبح مى كند، و حاجتى را از خدا در خواست نمى كند جز آن كه روا مى گردد.

-  در زمان حكومت عمر، نسبت به فراوانى زیور و زینت هاى كعبه صحبت شد، گروهى گفتند آن ها را براى لشگر اسلام مصرف كن، كعبه زر و زیور نمى خواهد، وقتى از امیر المؤمنین [علیه السلام] پرسیدند، فرمود)
همانا قرآن بر پیامبر (ص) هنگامى نازل گردید كه اموال چهار قسم بود، اموال مسلمانان، كه آن را بر اساس سهم هر یك از وارثان ، تقسیم كرد، و غنیمت جنگى كه آن را به نیازمندانش رساند، و خمس كه خدا جایگاه مصرف آن را تعیین فرمود، و صدقات ، كه خداوند راه هاى بخشش آن را مشخص فرمود. و زیور آلات و زینت كعبه از اموالى بودند كه خدا آن را به حال خود گذاشت ، نه از روى فراموشى آن را ترك كرد، و نه از چشم خدا پنهان بود، تو نیز آن را به حال خود واگذار چنانكه خدا و پیامبرش آن را به حال خود واگذاشتند.

-  خوشا به حال آن كس كه خود را كوچك مى شمارد ، و كسب و كار او پاكیزه است ، و جانش پاك ، و اخلاقش نیكوست ، مازاد بر مصرف زندگى را در راه خدا بخشش مى كند ، و زبان را از زیاده گویى باز مى دارد و آزار او به مردم نمى رسد و سنّت پیامبر (ص) او را كفایت كرده ، بدعتى در دین خدا نمى گذارد .( برخى حكمت 123 و 122 را از پیامبر (ص) نقل كرده اند.)

-  در شگفتم از بخیل : به سوى فقرى مى شتابد كه از آن مى گریزد ، و سرمایه اى را از دست مى دهد كه براى آن تلاش مى كند در دنیا چون تهیدستان زندگى مى كند ، اما در آخرت چون سرمایه داران محاكمه مى شود . و در شگفتم از متكبرى كه دیروز نقطه اى بر ارزش ، و فردا مردارى گندیده خواهد بود ؛ و در شگفتم از آن كس كه آفرینش پدیده ها را مى نگرد و در وجود خدا تردید دارد! و در شگفتم از آن كس كه مردگان را مى بیند و مرگ را از یاد برده است ، و در شگفتم از آن كس كه پیدایش دوباره را انكار مى كند در حالى كه پیدایش آغازین را مى نگرد و در شگفتم از آن كس كه خانه نابودشدنى ، را آباد مى كند اما جایگاه همیشگى را از یاد برده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : جعفر جعفری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :