تبلیغات
اخبار مذهبی - مطالب آذر 1396
اخبار مذهبی
یکشنبه 26 آذر 1396 :: نویسنده : جعفر جعفری
بسیاری به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند که "طریقت چیست؟" و یا "تفاوت طریقت با شریعت در چیست؟"
برای دانستن معنای طریقت ، ابتدا باید شریعت را دانست زیرا طریقت در بطن شریعت نهفته است !


درصورتیکه بخواهیم بطور خلاصه اصل کلام را بگوییم ؛ شریعت به معنای رعایت ظاهری احکام است درحوالیکه طریقت ، مراعات باطن احکام می باشد .
به عبارت دیگر شریعت راهی است که انسان با عبور از آن به طریقت و سپس به حقیقت خواهد رسید . یعنی با عمل به دستورات دینی که همان شریعت می باشد ، انسان می تواند به طریقت و در نهایت به حقیقت برسد .
برای شریعت ، انسان می بایست آداب ظاهری احکام دین را رعایت کند ، خود را بیاراید و به طاعات و عبادات مشغول باشد ، اما طریقت یعنی آراستن باطن ، پاکی و طهارت روح ، دوستی و یاد خدا در دل ...
بعضی از عرفا نیز در تکمیل تعاریف موجود ، شریعت را به شمعی تشبیه کرده اند که راه را به مسلمان نشان می دهد و راه و مسیری که انسان بوسیله این شمع خواهد دید ، همان طریقت است که انسان با طی کردن آن به مقصد خود یعنی همان حقیقت خواهد رسید .

پس با توجه به تعاریف فوق این موضوع کاملاً روشن و بدیهی است که رسیدن به طریقت ، جز با استفاده از شریعت امکان پذیر نمی باشد و این دو به نوعی لازم و ملزوم یکدیگرند .

همانطور که حضرت امام خمینی (ره) نیز در این باره فرموده اند: «طریقت» و «حقیقت» جز از راه «شریعت» حاصل نخواهند شد، زیرا ظاهر راه باطن است... كسى كه چنین مى‏بیند كه با انجام تكلیفهاى الهى باطن براى او حاصل نشد، بداند كه ظاهر را درست انجام نداد. و كسى كه بخواهد به باطن برسد بدون راه ظاهر، مانند برخى از صوفیان عوام، او هیچ دلیلى از طرف خداوند ندارد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
براساس آیات و احادیث مختلف ، روز قیامت به روز حسرت مشهور است . زیرا در این روز تمامی افراد ، به انواع مختلف و دلایل متفاوت حسرت می خورند .حسرت خورندگان روز قیامت در 13 گروه جای گرفته اند که در ادامه این 13 گروه را مشاهده می کنید ؛

1- خوبان
شاید تعجب کنید اما در قیامت حتی انسان های خوب و نیک نیز حسرت می خورند ! آنها با خود می گویند که کاش در دنیا انسان بهتری بودند و اعمال نیک خود را افزایش می دادند .

2- پیروان طاغوت
افرادی که خدا و ائمه را رها کرده و دنباله رو رهبران فاسق و دروغین بوده اند ، در آخرت از حسرت خورندگان می باشند .

3- منکران رسالت
پیامبر اکرم (ص) همواره به این موضوع اشاره می فرمودند که کسانی که رسالت ایشان را نپذیرفته و منکر آن شدند در قیامت حسرت خواهند خورد و وای بر آنها که رسالت را نپذیرفتند.

4- گویندگان بی عمل
طبق فرموده امام باقر (ع) بیشترین حسرت آخرت را کسانی خواهند خورد که در کلام از عدالت و ایمان گفتند و در واقعیت به آن عمل نکردند .

5-  افراطی ها
افرادی که تندرو و افراطی هستند و باعث آزار و دلزدگی سایرین شده اند ، نیز در آخرت جز حسرت خورندگان خواهند بود.

6- جاهلان
افرادی که توانایی کسب علم و دانش را داشتند اما به آن نپرداختند.

7- عالم بی عمل.
مراجع تقلید و رهبران مردم که افراد به واسطه سخنان ایشان به دین دعوت شدند اما خودشان در عمل طور دیگری رفتار کردند.

8- اهل همنشینی های بیهوده

9- گناهکاران.

10- ریاست طلبان

11- انحراف شده ها
افرادی که به واسطه دوستان نااهل گراه شده و به راه اشتباه رفته اند نیز در قیامت حسرت می خورند که چرا به آنها گوش فرادادند...

12- ثروت اندوزان.
افرادی که تنها به ثروت اندوزی مشغول بوده و به نیازمندان و فقرا هیچ کمکی نکرده اند و برای آخرت خود توشه ای نیندوخته اند در قیامت از تمامی اموال خود بی نصیب خواهند ماند .

13- آدم کش ها

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : جعفر جعفری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :